אנטומיה ופיזיולוגיה של מערכת הרביה:

 

רחם וחצוצרות:

הרחם הינו מבנה דמוי אגס הפוך ,בנוי משריר עבה הממוקם באגן. הרחם משמש לקליטה, השרשה ונשיאת העובר במהלך ההריון. מצידיו העליונים של הרחם יוצאים שני צינורות - חצוצרות. החצוצרות אחריות לאיסוף וקליטת הביצית החורגת מהשחלה בזמן הביוץ.

שחלה:

השחלות הינן שני גופים בצורת שקד הממוקמים לצידי הרחם באגן. בקליפת השחלה ממוקמת קבוצת תאים המכונים זקיקים. במרכזו של כל זקיק נמצאת ביצית. תהליך יצירת הביצות אצל האישה מסתיים עם הולדתן ולכן אין יצור מחודש של ביציות במהלך חייהן.

פין:

איבר המין הגברי בנוי מרקמת שריר חלק . במרכזו צינורית המובילה את נוזל פליטת הזרע.

אשך:

האשך הינו חלק ממערכת הרבייה הזכרית בו מתרחש תהליך יצור הזרע והורמון המין הגברי – טסטוסטרון. יצור הזרע מתחיל עם גיל ההתבגרות וממשיך באופן רציף לכל אורך חיי הגבר. תאי הזרע מיוצרים בתאים בשם סרטולי ועוברים הבשלה סופית באפידידימיס. נוזל המגיע מבולטות לאורך צינור הזרע משלים את נוזל פליטת הזרע.

במחזור טבעי, אחת לחודש ביצית בודדת מגיעה לבשלות ומשתחררת מהשחלה אל עבר הרחם בתהליך המכונה ביוץ. הביצית נאספת על ידי החצוצרה ומובלת לכיוון הרחם. במידה וזרע פוגש וחודר אל תוך הביצית מתרחשת הפריה והתמזגות של החומר הגנטי של תא הביצית והזרע. בשלב הבא יחל תהליך של חלוקה והתפתחות תאים שיביא בסופו של דבר להתמיינות התאים לעובר. כ 4-6 ימים לאחר ההפריה יגיע העובר לרחם ויעבור השרשה בדופן הרחם. בתהליך ההשרשה נוצרת השליה הכוללת אינטראקציה בין כלי הדם האימהיים והעובר המתפתח.

סימן ההיריון הראשון מופיע בד"כ כשבועיים לאחר הביוץ או עם האיחור בווסת. הורמון ההיריון– בטא (או בשמו הרפואי βHCG) יופיע בתחילה בדם ומעט מאוחר יותר גם בשתן. הסימן הראשון להריון בבדיקות אולטרסאונד הינו שק הריון, המופיע בדרך כלל כ-3 שבועות מהביוץ. השלב הבא יהיה הדגמת הד עוברי עם דופק המהווה סימן מובהק לתקינות ההיריון.